Wielu z nas słyszało o kolekcjonerach monet i banknotów, którzy są w stanie płacić za nie duże kwoty pieniędzy. Zatem, jak się domyślamy, jest to nie tylko pasja, ale również sposób na biznes. Jednak wszystko ma swój początek, również numizmatyka. Od czego zacząć i jak rozwijać to hobby? Tego dowiesz się z naszego artykułu!
Numizmat a bulion
Aby wiedzieć, czym zajmuje się numizmatyka, powinniśmy najpierw zrozumieć różnice między numizmatem a bulionem. Obie rzeczy są papierami wartościowymi, jednak na tym ich podobieństwa się kończą. Zatem czym są numizmaty?
Numizmat to moneta, banknot lub medal, który jest cenny dla kolekcjonerów. Cechuje go mała popularność, unikalność, jakość wykonania, ciekawe motywy (np. artystyczne i historyczne), wydawca, przynależność do serii itd. Natomiast bulion jest jedynie środkiem płatniczym, którego wartość wynika z zawartości metalu szlachetnego oraz kwestii umownych, takich jak kurs danej waluty.
Numizmatyka – od czego zacząć?
Numizmatyka to dziedzina, która wymaga myślenia i pamięci. Jeśli chcemy, żeby nasze kolekcjonerstwo miało sens, nie możemy robić tego beztrosko, zbierając wszystko, co nam się nawinie. Aby czerpać pełnię satysfakcji z tego hobby, należy poszerzać swoją wiedzę na temat monet.
Zaznajomienie się z różnymi numizmatami nie oznacza wkuwania informacji o każdym, pojedynczym egzemplarzu. Trzeba zacząć od wiedzy ogólnej na temat wydawców, rodzajów stempla, najważniejszych serii numizmatycznych, mennic, roczników i nakładów. Bez tych podstaw nie powinieneś próbować zakupu numizmatów, bo możesz popełnić błędy typowe dla początkujących kolekcjonerów.
Znajdź swoją niszę. Każdego numizmatyka cechuje wiedza o monetach, jednak nie da się być specjalistą w każdej dziedzinie. Liczba obecnie produkowanych numizmatów jest ogromna i choć bardzo byś chciał nie zapamiętasz każdego z nich. Dlatego skup się na określonym segmencie rynku. Możesz zdecydować się na określoną tematykę, np. monety z motywami przyrodniczymi, ze znanymi osobistościami lub z wydarzeniami historycznymi. Inną opcją będzie ograniczenie się do konkretnego wydawcy lub kraju.
Numizmatyka – znaj stan monety
Aby ujednolicić zasady klasyfikacji numizmatów, wprowadzona została ogólnoświatowa skala jakości monet. Ma on zakres od Stanu I do Stanu VII. Co prawda w różnych krajach spotkamy się z innymi określeniami wynikającymi z języka, jednak zawsze będą to egzemplarze wpisane w tę samą skalę jakości.
Stan I określany również jako “stan menniczy” oznacza najwyższą jakość monety. Tylko on pozwala na prowadzenie inwestycji numizmatycznych. Cechuje go brak jakichkolwiek uszkodzeń, defektów, a nawet śladów czyszczenia. Aby go utrzymać, monety przechowuje się w specjalnych plastikowych pojemnikach i wyjmuje się je wyłącznie po założeniu specjalnych białych rękawiczek.
Wymienione wyżej informacje są podstawami jeśli chodzi o numizmatykę. Jeśli temat Cię zainteresował, zgłębiaj swoją dzięki książkom i portalom numizmatycznym. Im większe masz pojęcie o monetach, tym lepiej dla Ciebie!