Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Rozwiązania finansowanie dla mikro, małych i średnich firm

1 lutego 2023 Rozwiązania finansowanie


Istnieje pewne powiedzenie, które mówi o tym, że aby zarobić pieniądze, trzeba najpierw mieć pieniądze. Zdanie te można zastosować analogicznie na gruncie finansowania przedsiębiorstw – im większa, bogatsza i bardziej rozpoznawalna firma, tym łatwiej jej pozyskać dodatkowe środki na bieżące potrzeby lub inwestycje. Niewielkie przedsiębiorstwa z kolei często mają “pod górkę” właśnie dlatego, że nie wykazują dostatecznie dużych obrotów albo posiadają inne zobowiązania. Dziś przedstawiamy rozwiązania finansowe stworzone z myślą o mikro, małych i średnich firmach.

Nie masz jeszcze firmy? Zgłoś się po dotację!

Jeżeli dopiero planujesz otwarcie niewielkiej działalności, możesz ubiegać się o dofinansowanie z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. To dobre rozwiązanie dla osób, które mają pomysł na siebie i swoją działalność, ale nie dysponują kapitałem początkowym. Kwota, jaką możesz uzyskać z dotacji, stanowi 6-krotność średniego wynagrodzenia – w 2023 roku to około 40 tys. zł! 

Ogromnym plusem dofinansowania z urzędu pracy jest to, że jest ono bezzwrotne. Jeżeli spełnisz warunki otrzymania dotacji, a następnie będziesz prowadzić działalność przez minimum 12 miesięcy, sprzęt zakupiony za pieniądze z dotacji zostanie z Tobą – nie będzie potrzeby zwracania otrzymanych środków.

Masz już firmę, ale nie możesz uzyskać finansowania?

Jak wspominaliśmy we wstępie, niewielkie firmy oraz przedsiębiorstwa, które działają na rynku od niedługiego czasu, często miewają problemy z uzyskaniem finansowania, zwłaszcza jeżeli chodzi o kredyty bankowe. Powody są różne: często banki odmawiają udzielenia kredytu zbyt młodym firmom – wymagają co najmniej 12 lub 24 miesięcy obecności na rynku. Czasem za odmowną decyzją stoi analiza sytuacji potencjalnego kredytobiorcy w BIK – jeżeli w Biurze Informacji Kredytowej znajduje się wpis o trwającym zobowiązaniu, które aktualnie spłacasz, bank może nie zechcieć zaryzykować.

Odmowa finansowania w banku to jednak nie koniec możliwości. Co więcej, wcale nie musisz sięgać po drastyczne środki w postaci bardzo wysoko oprocentowanych pożyczek. To może być dobre rozwiązanie na chwilę, jednak potencjalne ryzyko często przewyższa korzyści z zaciągania krótkoterminowych zobowiązań. Co więc możesz zrobić, by uzyskać finansowanie dla Twojej firmy?

Brak dostępnych środków? Sprzedaj faktury!

Skoro prowadzisz firmę, z dużym prawdopodobieństwem wystawiasz kontrahentom faktury VAT. A czy wiesz, że wystawione faktury możesz sprzedać? Skupowaniem faktur zajmują się firmy faktoringowe, a usługa ta występuje pod nazwą faktoring online. Na czym polega i jak działa?

Wystawione faktury mają swój termin płatności – w zależności od branży, w jakiej działasz, możesz wystawiać dokumenty z terminem płatności 7-dniowym, 14-dniowym, 30-dniowym czy nawet 90-dniowym. Oznacza to, że na tak długi okres Twoje środki zostaną z dużym prawdopodobieństwem zamrożone. Większość kontrahentów spłaca zobowiązania na ostatnią chwilę z jednego prostego powodu – sami czekają na to, aż ich klienci uregulują należności. Jeśli jednak nie chcesz czekać, możesz spieniężyć faktury dokonując cesji wierzytelności. W ten sposób “przepiszesz” fakturę na faktora, a w zamian otrzymasz środki wynikające z faktury pomniejszone o prowizję faktora… w dwie godziny!

Z faktoringu możesz korzystać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wspomniany faktoring online, czyli stała usługa finansowania. W jej ramach podpisujesz umowę na 12 miesięcy i możesz korzystać z finansowania aż do wyczerpania limitu finansowego przyznawanego na początku współpracy. Limit ten jest odnawialny, więc w miarę, jak kontrahenci będą spłacać swoje zobowiązania, dostępna kwota będzie się odnawiać, umożliwiając Ci dalsze finansowanie faktur. Drugim rozwiązaniem jest finansowanie pojedynczych faktur – to dobre rozwiązanie dla firm, które chcą dać szansę faktoringowi i sprawdzić, czy to usługa odpowiadająca na ich potrzeby. W tym przypadku nie musisz zawierać umowy – wystarczy wysłać wniosek online i dołączyć do niego fakturę.

Redakcja magicznakartka.pl

Uczymy o o rzeczach dnia codziennego!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Nowoczesny świat inwestycji
Rozwiązania finansowanie
Poleasingowe samochody

Jesteś zainteresowany reklamą?

Poleasingowe samochody